Wczytuję dane...

10 rad dla początkującego kolekcjonera

      Jeśli jesteś początkującym zbieraczem monet, chcesz rozpocząć swoją przygodę z numizmatyką i zastanawiasz się jak się za to zabrać, dzisiejszy post kierujemy właśnie do Ciebie. Przedstawiamy poniżej nasze 10 porad dla początkującego kolekcjonera, które pomogą Ci wejść do świata numizmatyki.


     1.   Znajdź coś dla siebie

Zdecyduj się na zbieranie monet z jednego rocznika, epoki, kraju. Nie mieszaj w swojej kolekcji niepowiązanych w żaden sposób numizmatów. Lepiej zebrać pokaźny wachlarz monet, które są ze sobą w jakiś sposób połączone, niż zbierać wszystko, co wpadnie w Twoje ręce. Bardziej wartościowe mogą być zbiory z mniejszą ilością monet, ale bardziej kompletne tematycznie.

      Możesz poszukać w internecie monet pochodzących z różnych epok, państw i zdecydować, które Twoim zdaniem są najciekawsze i odpowiednie do założenia swojej pierwszej kolekcji.

 

     2.   Szukaj monet w dobrym stanie

Kupując monety, staraj się zdobywać je w jak najlepszym stanie. Nie muszą być to koniecznie egzemplarze w stanie menniczym, ale staraj się wybierać jak najlepiej zachowane. Pamiętaj, że o wartości twojej kolekcji świadczyć będzie nie tylko rzadkość zbieranych monet, ale także ich stan zachowania. 

Stan zachowania monety można określić przy pomocy odpowiedniej skali. Więcej o niej pisaliśmy w artykule “Co wpływa na wartość monet?” .

 

     3.   Bądź konsekwentny 

      Planując zebranie pewnej kolekcji monet, staraj się wygospodarować odpowiednią ilość środków na comiesięczne rozwijanie swoich zasobów. Jeśli postanowisz poszerzać swoją kolekcję, postaraj się konsekwentnie uzupełniać ją o nowe zbiory.

 

     4.   Znaj swoją kolekcję

      Kolekcjonując monety, powinieneś mieć jakąś wiedzę na ich temat. Poczytaj o okresie historycznym, z którego pochodzą. Dowiedz się też, z jakiego są stopu, jaka mennica je wybiła i jaki jest ich kontekst historyczny. Dzięki temu nie tylko zyskasz pojęcie o swoich monetach, ale również poszerzysz swoją wiedzę historyczną.

 

     5.   Zadbaj o odpowiednie przechowywanie monet

      Pamiętaj o tym, żeby odpowiednio dbać o swoją kolekcję. Monety powinny być przechowywane w przeznaczonych do tego kapslach, holderach, klaserach, slabach itd. Przy obcowaniu z monetami warto również zaopatrzyć się w bawełniane rękawiczki - nie powinno się dotykać monet gołymi rękami.

W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę klaserów, albumów oraz akcesoriów do przechowywania monet. 

    6.    Szukaj najlepszych ofert

      Przed zakupem nowych egzemplarzy przeszukaj oferty sklepów internetowych, domów aukcyjnych czy serwisów transakcyjnych i znajdź najlepsze oferty. Z każdym rokiem prowadzenia kolekcji twoje doświadczenie będzie wzrastać – nauczysz się znajdować najlepsze oferty, rozpoznawać stan i wartość monet.

    7.    Unikaj dużych okazji

           Jeśli znajdziesz zbyt dużą okazję – cena monety będzie się znacznie różniła od cen w innych źródłach – nie ryzykuj i nie kupuj jej. Tak samo, jak nie powinno się kupować samochodu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych za kilkaset złotych, tak samo na rynku monet nie spotkasz podobnych rozbieżności w cenach jednego numizmatu.

    8.    Zacznij od tańszych monet

           Zaczynając zbierać monety, nie wypływaj na głęboką wodę. Szukaj tańszych egzemplarzy, dopiero z upływem czasu decyduj się na te droższe. Pamiętaj, że tańsze monety wcale nie muszą być gorsze. Ceny numizmatów potrafią bardzo szybko rosnąć i pozornie tani zakup może okazać się w przyszłości bardzo dobrą inwestycją.

    9.    Daj sobie czas     

    Kolekcjonowanie wymaga czasu i poświęcenia. Każdy zakup do swojego zbioru powinieneś przemyśleć i nie zaopatrzyć się we wszystkie wypatrzone monety jednocześnie. Bądź cierpliwy. Nie sprawi Ci radości zakupienie całej kolekcji monet za jednym razem. Kupując monety osobno, poznasz ich wartość i stopień rzadkości, a dzięki temu zdobędziesz cenne doświadczenie.

    10.    Kup katalog

      Warto zaopatrzyć się również w katalog. Znajdziesz w nim niezbędne informacje na temat monet:

  • rok wybicia,
  • wagę,
  • średnicę,
  • nakład,
  • metal,
  • stempel,
  • rodzaj rantu.

Możesz go kupić przez internet. Na rynku jest kilka pozycji katalogów - jednym z najpopularniejszych jest  Fischer - obecny, na rok 2021 - znajdziesz w naszym sklepie.