Wczytuję dane...

Czy da się zarobić na numizmatyce?

 

      Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu jest bardzo prosta – oczywiście, że się da. Wystarczy jedynie poświęcić się pasji i kolekcjonować monety, które mogą być bardzo dobrą inwestycją. Należy jednak wiedzieć jak inwestować w numizmatykę, żeby przynosiła zysk. Inwestycja taka może być bardzo opłacalna, ponieważ monety nie zajmują tyle miejsca, co np. obrazy, dla których kolekcjoner musi znaleźć odpowiednio dużo miejsca na ścianach. Monety są też bardziej opłacalne w inwestycjach niż nieruchomości, które wymagają od inwestującego sporego kapitału.


      Po pierwsze, poszukiwanie jedynie walorów, których wartość będzie rosła i postrzeganie numizmatyki wyłącznie przez pryzmat inwestycji, jest jedynie spekulacją. Zbierając całe zestawy monet, kolekcjonując różne odmiany, roczniki, rodzaje, z całą pewnością w kolekcji zbierze się wiele wartościowych okazów. Należy jednak pamiętać, że to, co dzisiaj jest stosunkowo tanie i osiągalne, za kilka lat może okazać się niezwykle rzadkim walorem. Jednocześnie – nikt nie jest w stanie przewidzieć w 100%, które monety zyskają przez najbliższe lata na wartości.


      Żeby zbierać monety i przede wszystkim, być w tym dobrym, trzeba potrafić ustalać ich wartość. O tym, jak można ustalić wartość numizmatów, możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule Co wpływa na wartość monet. Temat inwestycji w numizmatykę stał się w ostatnich latach dość powszechny i coraz częściej poruszany przez media. Co za tym idzie – krąg osób, które interesują się zbieraniem monet, znacznie się powiększył. Coraz częściej ludzie wybierają ten rodzaj spędzania wolnego czasu nie ze względu na samo zainteresowanie tematem, ale także chęć zarobienia na inwestycji w monety.


      Wiadomo, że inwestycja w numizmaty wiąże się z pewnym ryzykiem – niełatwo przewidzieć bowiem, które monety znacznie zyskają na wartości i okażą się tzw. białymi krukami. Zyski może przynieść lokowanie pieniędzy w monetach kruszcowych (bulionowych). Są to monety srebrne oraz złote, a ich cena zależy od ceny kruszcu określanej w dolarach. Co za tym idzie - cena takich numizmatów waha się w zależności od ceny kruszcu oraz dolara.


      W przypadku monet duże znaczenie ma nakład, w jakim zostały wypuszczone na rynek. Czym jest niższy, tym moneta powinna zyskiwać na wartości w perspektywie czasu. Należy wziąć pod uwagę fakt, że ceny monet spadają bardzo rzadko. Czasami zdarza się, że ceny długo pozostają na etapie emisyjnym.. Dlatego inwestycje w numizmaty są opłacalne, jeśli tylko poświęcimy na to odpowiednią ilość czasu i nauczymy się, jak inwestować, żeby móc na tym zarobić.