Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 24 godzin
Wysyłka: Wysyłka gratis!

Nadrzędną inspiracją wydania przedkładanej publikacji jest przypadająca w bieżącym roku 100 rocznica wprowadzenia do oficjalnego obiegu, na terytorium II Rzeczypospolitej naszej obecnej jednostki monetarnej czyli złotego. Dokładnie, złoty został wprowadzony do obiegu 29 kwietnia 1924 roku w wyniku reformy pieniężnej przeprowadzonej przez ówczesnego ministra finansów Władysława Grabskiego, zastępując zdewaluowaną markę polską. W tym miejscu, należy jednak przypomnieć, że decyzja o nazwie naszej jednostki monetarnej zapadła znacznie wcześniej bo 28 lutego 1919 roku. Artykuł 1 Ustawy Sejmowej z dnia 28 lutego 1919 w sprawie nazwy monety polskiej brzmiał następująco „Jednostka monetarna polska ma nazwę „złoty”, którego setna część nazywa się „grosz”. Nazwa „złoty” dla nowej jednostki monetarnej, wcale nie była taka oczywista. Rozważano wiele innych propozycji nazw: „lech”, „pol”, „piast”, „sarmat” a nawet „kościuszko”. Ostatecznie jednak zdecydowano się na nazwę złoty, odwołując się do historycznej nazwy waluty obowiązującej w Królestwie Polskim ( 1815 – 1832 ).

Ponad pięcioletni okres czasy jaki upłynął od przyjęcia nazwy złotego w roku 1919 do jego faktycznego wprowadzenia w roku 1924, był spowodowany wieloma trudnościami politycznymi i gospodarczymi z którymi musiały sobie poradzić władze odrodzonego kraju. Dlatego też wprowadzenie do obiegu złotego było wówczas postrzegane jako zwieńczenie procesu odbudowy terytorialnej i ekonomicznej II Rzeczypospolitej Polskiej.

Zanim doszło w roku 1924 do wprowadzenia złotego, polski pieniądz historycznie rozwijał się i funkcjonował w bardzo podobny sposób jak to miało miejsce w innych krajach. Historyczny żywot naszej monety oraz innych jednostek płatniczych jest zasadniczą treścią przedstawianego opracowania. Autorem tekstu wyjaśniającego zawiłe dzieje naszej waluty jest znany propagator wiedzy historycznej Marek Regner. Jego autorski tekst poprzedza słowo wstępne profesora dr hab. Pawła Marszałka – pełniącego funkcję Kierownika Katedry Pieniądza i Bankowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W swej skondensowanej wypowiedzi profesor Marszałek przestrzega, że w najbliższej przyszłości czeka nas cyfrowa rewolucja monetarna do której powinniśmy się należycie przygotować, uwzględniając cechy naszej waluty.

W prezentowanym opracowaniu, obok niezwykle interesującego tekstu, przybliżającego dzieje naszego pieniądza, znaczącym dopełnieniem są liczne kolorowe reprodukcje monet i banknotów, jakie funkcjonowały i funkcjonują obecnie na terytorium naszego kraju. Dzięki usilnym staraniom autora oraz pracowników redakcyjnych Wydawnictwa ARKADIA, udało się zaprezentować zdjęcia bez mała wszystkich monet i banknotów jakie były w obiegu w czasach naszej państwowości. Tam gdzie to było możliwe, starano się zaprezentować fotografie walorów płatniczych w skali 1:1 ( dotyczy to zwłaszcza monet).

Jak przystało na jubileuszowe wydanie, wydawca dołożył wiele starań by prezentowana publikacja zasłużyła na miano bibliofilskiej. Wielkoformatowy blok wydawniczy został oprawiony w sztywne i twarde okładki, powleczone skóropodobną okładziną typu soft touch, co zapewnia ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi a jednocześnie sprawia miłe wrażenie przy dotyku. Blok wydawniczy został wydrukowany dużą przejrzystą czcionką na grubym papierze kredowym, co zagwarantowało doskonałą jakość zamieszczonych fotografii.

UWAGA! Tradycyjnie do każdego zakupionego egzemplarza dodajemy wartościowy prezent w postaci innej książki. Prezentowana, jubileuszowa publikacja została wydana w ściśle określonym nakładzie i będzie dostępna tylko i wyłącznie w Klubie Miłośników Książki.

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...