10 błędów początkującego kolekcjonera
Ostatnio przedstawiliśmy Wam „10 porad dla początkującego kolekcjonera”. Dzisiaj pokażemy, czego należy unikać, gdy zaczynamy swoją przygodę z numizmatyką. Oto nasza lista dziesięciu błędów, które popełniają początkujący numizmatycy.
1. Niewłaściwe obchodzenie się z monetami
Jedną z najważniejszych zasad, jakie powinien znać każdy kolekcjoner monet, jest wiedza na temat odpowiedniego obchodzenia się z numizmatami. Kolekcję należy przechowywać tak, by zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi. Chemiczne powstają w wyniku kontaktu z substancjami, które nie są bezpieczne dla numizmatów, np. ziemia, metale, niektóre plastiki. Niebezpieczne dla monet są również między innymi dotknięcia, a ślady palców na numizmacie mogą spowodować spadek jego wartości.
Warto wiedzieć, że monety, która przechowywana jest w odpowiedni sposób, nie trzeba czyścić. Każde mycie monety może nieznacznie obniżyć jej wartość. Monety zyskują najwyższe ceny, gdy są w stanie nienaruszonym. Nie należy ich również szorować, polerować, czy traktować środkami żrącymi lub szczotkami, które mogą zarysować ich powierzchnię.
2. Niewłaściwe przechowywanie monety
Monety należy przechowywać jedynie w przeznaczonych do tego miejscach. Źle przechowywane – mogą szybko stracić na swojej wartości lub ulec zniszczeniu. W sklepach numizmatycznych można znaleźć klasery z przegródkami, które są najpopularniejszą formą przechowywania kolekcji. Klasery można dostać w wielu formatach, są też przeznaczone dla monet o różnych wielkościach.
Innym popularnym rozwiązaniem są plastikowe kapsle, do których wkładane są numizmaty. Rozmiar takiego kapsla powinien być dostosowany do rozmiaru danej monety. Na rynku dostępne są także holdery, czyli książeczki z foliowym otworem, przez który widoczna jest moneta.
Jeśli szukasz holderów, kapsli i klaserów na swoje monety, koniecznie zobacz oferty w naszym sklepie.
3. Brak wiedzy na temat swojej kolekcji
Kolejnym częstym błędem popełnianym przez początkujących numizmatyków jest brak wiedzy na temat kolekcji. Nie jest trudno znaleźć w internecie informacje na temat danych monet. Kolekcjoner powinien zwracać uwagę na to, żeby jego zbiory były ze sobą powiązane w jakiś sposób. Żeby mieć pewność, skąd pochodzą monety, w jakim okresie były bite, należy zainteresować się trochę ich historią.
4. Kupowanie wielu monet o niskich wartościach
Niektórzy początkujący kolekcjonerzy myślą, że inwestując w tańsze monety, szybko podwoją wartość swojej kolekcji. Inwestowanie tylko w tańsze numizmaty i czekanie na zysk nie jest najlepszą strategią. Każdy zakup należy przemyśleć i zadać sobie pytanie – czy na pewno warto? Pamiętaj, że na wartość monety wpływ ma nie tylko rzadkość, ale też stan.
5. Traktowanie kolekcji zbyt poważnie
Raczkujących kolekcjonerów bardzo może zniechęcić wywieranie na sobie presji i traktowanie numizmatyki zbyt poważnie. Oczywiście zbieranie monet jest czymś, co należy traktować poważnie, jednak nikt nie wymaga od Ciebie, żeby Twoja kolekcja bardzo szybko się powiększała i możesz sobie pozwolić na trochę luzu i swobody. W pasji chodzi głównie o to, żeby sprawiała radość, a nie męczyła.
6. Brak wizji
Gdy na coś się decydujesz, powinieneś mieć w tym jakiś cel, wiązać z tym przyszłość. Tak samo jest z numizmatyką. Warto sobie wyznaczyć jakiś konkretny plan zbierania, żeby szybko się nie znudzić robieniem czegoś, tylko dlatego, że „inni to robią”. Twoja wizja powinna polegać przede wszystkim na tym, co Cię zainteresuje, bo wtedy może Ci to przynieść pożytek.
7. Działanie samemu
Znajdując nowe hobby, warto poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. W tym przypadku dokładnie tak samo. Społeczności numizmatyków można znaleźć praktycznie wszędzie. Od grup na portalach społecznościowych, np. na Facebooku, przez fora internetowe, po lokalne grupy sympatyków, które działają w wielu miastach. Wspólna pasja i znajomości z ludźmi, którzy robią to samo, co Ty, może Cię wiele nauczyć, poszerzyć Twoją wiedzę na tematy, którymi być może nie zainteresowałeś się w swojej kolekcji, a także masz okazję poznać ludzi, z którymi coś Cię łączy.
8. Inwestowanie w monety z niepewnych źródeł
Czasami szukając konkretnej monety, natrafiamy na pozornie świetną okazję – jeden egzemplarz jest znacznie tańszy od pozostałych. Nie opłaca się inwestować w takiego „białego kruka”, jeśli pochodzi on z niepewnego źródła. Lepiej wydać więcej i mieć pewność, że moneta jest oryginalna i w dobrym stanie niż zaoszczędzić trochę pieniędzy i być może dać się oszukać falsyfikatem.
9. Kupowanie monet ze względu na ocenę
Nie kupuj monet tylko ze względu na opis świadczący o ich stanie zachowania. Staraj się samemu oceniać ich stan i wartość. Pamiętaj, że niektóre monety są warte więcej, niż wskazuje ich cena i łatwo możesz na nich zarobić. Zdarza się też w drugą stronę – początkujący kolekcjonerzy potrafią znacznie przepłacić za jakąś monetę, która później nie przyniesie im żadnego zysku.
10. Chwalenie się kolekcją
Nie pokazuj wszystkim swojej kolekcji, nie mów nikomu, gdzie chowasz monety. Oczywiście możesz pokazywać je rodzinie i najbliższym. Jednak bezpieczniej dla Ciebie i Twojej kolekcji będzie, jeśli nie będziesz wszystkim mówił, gdzie chowasz numizmaty - zwłaszcza w przypadku cenniejszych egzemplarzy, które mogą być gratką dla złodziei.